27 12 2008

GÜZEL SÖZLER...

http://gurbetdeyazmak.blogcu.com/rss.php
AŞAĞIDAKİ YAZILARI BİR TAKVİM YAPRAĞI ARKASINDA OKUDUM.
BÜYÜK ALİMLERDEN BİRİ SÖYLEMİŞ.

İnsanların en cömerdi,istenmeden veren,

en asili de intikama gücü yeterken bağışlayandır

 

 

Kendinize, Allah rızası için,insan ancak bu kadar iyi olabilir,dedirtin.Herkese yumuşak söyleyin, yumuşaklıkla muamele edin, az konuşun, incitmeyin.Merhametli ve affedici olun.
Düşmanınıza iyilik edin, hediye verin.Rahat edersiniz.Kırıldığınız müslümana iyilik edin, sevmediğinize ihsan,sıkıldığınız insana güler yüz gösterin.Herkesin utanacak şeylerini örtün ve kötülükleri affedin.Doğru olun,doğru konuşun,arkadaşlarınızın hatalarına tahammül edin,herkese iyilik edin,komşuya eziyet etmeyip ondan gelecek sıkıntıya katlanın.

SİZE SADECE HOŞ VAKİT GEÇİRMENİZ İÇİN DEĞİL, BİLGİ ,CESARET,HOŞGÖRÜ, KENDİNİ ANLATMA EN ÖNEMLİSİ YAŞADIĞIMIZ VATANA SAHİP OLMA HASLETİ İÇİN YAZIYORUM...

En kıymetli ilim haddini bilmekdir. Bütün kavgalar dünyayı paylaşmağa çalışmakdan ve haddini bilmemekden meydana gelmektedir. İnsan cömert olursa, dünyaya kıymet vermezse herkes onu sever ve onunla kimse kavga etmez. Hasis insanlar etrafına bir şey vermeyip, dünyayı hep kendilerine almağa uğraştıklarından huzursuzdurlar, sevimsizdirler ve insanlar onlarla devamlı mücadele ederler.

Yönünü dünyaya çeviren, insanlarla çarpışır… ahirete çeviren ise, insanlar onun gibi olmak için yarışır.

 

0
0
0
Yorum Yaz