16 12 2009

İşçi, Köylü ,Esnaf, Memur, Emekli, Endüstri, Tarım Perişan...


İşçi, Köylü ,Esnaf, Memur, Emekli, Endüstri, Tarım Perişan...

 

 

Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) Genel Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, borçlanma, özelleştirme ve vergi artışlarıyla oluşturulan kaynağın vatandaşlara yönlendirilmediğini öne sürerek, ´´´Emekli, dul, işçi, esnaf, çiftçi ve memur zorlaşan yaşam şartları karşısında ezilmiş, ekmek mahkumu haline gelmiştir´´ dedi.

BES Genel Başkanı Gürkan Avcı,

“ 2010 için memurlara öngörülen yüzde 3'lük zamların çok yetersiz olduğunu belirtti. Memurların geçim sıkıntısı, borç, kredi kartı faizi, yoksulluk ve haciz kıskacında can çekiştiğini kaydeden Avcı, "Memurlarımızın yarısı bin 100 TL civarında maaş alıyor, onda 8'i ek iş yapıyor. Simit, limon satan, garsonluk ve taksicilik yapan, , işportacılık, pazarcılık yapan, kamu kurumlarında peynir, zeytin, pekmez satan yüz binlerce memurumuz var dedi.”

Köylümüz bir şey üretemezse, orta boy yerleşim yerlerindeki iktisadi hayat da bundan etkilenmektedir. Şimdi hatalı iktisadi politikalar yabancı tarım ürünlerinin istilasını yaşamaktadır. Ne pancarcılık, ne tütün gibi tarım ürünleri üretimi kalmıştır. Yabancılaşma almış başını gitmektedir. Pamuktan tutunuz da ötekilere kadar hepsi "perişandır" Ne yeni fabrikalar kurulmaktadır ne de tarım kalmıştır. Milli ne varsa ortadan kalkmaktadır.

7- ATATÜRK VE KÖYLÜ...

Bakınız, Atatürk 1 Kasım 1922 günü Büyük Millet Meclisi`nin 3. dönem, 2. toplantı yılını açarken şunları da söylemiştir: "...Yeni faaliyet devremizde doğu illerinde ve bütün imkanı olan bölgelerde toprağı olmayan köylülere toprak tedariki (sağlamak) için faaliyet gösterilmelidir. Çiftçilerimize toprak tedarik etmek ehemmiyetli bir meseledir..."1 Kasım 1936 günü de "Toprak meslesinin bir neticeye vardırılması ve daha çok faaliyet gösterilmesi icab etmektedir." demiştir.

5- SOSYAL DEVLETİ BİLMEK...

Siyasi iktidar kömür dağıtmaktadır ya, kimilerine göre bu sosyal devletçilikmiş. Yahu insaf, sosyal devlet böylesine küçük düşürülür mü? O kömür dağıtımının sosyal devlet dahilinde olduğu hem de kocaman bir vizyon ekranından seslendirilmez mi? Vah ki vahtır. Sosyal devlet Cumhuriyetin esaslarındandır. Ama tahrib edile edile bırakılmamıştır. Keşke sosyal devlet kavramı yerine getirilebilse.

İşçi, Köylü ,Esnaf, Memur, Emekli, Endüstri, Tarım Perişan Cumhuriyet`ten Kalan Ne Varsa Yok OlmaktadırGündemde, işçi, memur, emekli, giderek yoksullaşan insanlar var mıdır? Sanki "Kayıttan düşülmüşlerdir"

Emekli: Ay başında maaşını aldığında artık, "daha az nasıl sürünürüm" hesabı yapmaktadır.

İşçi: Zaten işsizler vardı. Şimdi fabrikalardan işçiler çıkarılmaktadır. Yeni işsizler arasına kepenlerini kapatan esnaf da eklendi.

Esnaf: Siftah yapmadan akşam etmektedir..

Memur: Halleri ortadadır. Öğretmenler okul çıkışı pazarcılık bile yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Köylü- Çiftçi: Üretemez hale gelmişlerdir. Girdi fiyatları almış başını gitmektedir. Tarlalar adeta sahipsiz kalmışlardır. Boyunları büküktür.

Yoksulluk: Dar gelirliler giderek yoksullaşmaktadırlar.

 

 

 

“İşçi, Memur, Emekli, Çiftçi, Yaşam Zorluğu Çekiyor”
AKP hükümeti her ne kadar enflasyonu düşürdüğünü iddia edip, Türkiye’yi güllük gülistanlık olarak gösterse de, Türkiye halkı perişan durumda. Sokaktaki insanlardan birini çevirin, bakalım kaç kişi halinden mumnun.

Enflasyon indi masalı bir balon ve yakında patlayacak. İnsanların alım gücü yok, alım gücü olmayınca, bir başka ifadeyle Türkiye’de üretim olmayınca tüketimde olmuyor. Ekonomik uygulamalar sonucunda çiftçi, emekli, işçi, memur, esnaf türkiye’nin hiçbir döneminde bu kadar mağdur olmadı.

Çalışanlar hiçbir dönemde bu kadar zor durumda kalmadı. Sokaklarda gezmek, geceleri sokağa çıkmak artık büyük bir risk. Hırsızlık, kapkaç almış başını gidiyor. Durumdan memnun olan bir tek AKP ve yandaşları. Türkiye halkı ise bunlara yakında gereken yanıtı sandıkta verecek.

0
0
0
Yorum Yaz