06 03 2007

İstanbul

Gurbet yazıları   

. Eski Gemlik nerede diyen komşuma,eski İstanbul nerede diye nazire yapmak istedim.

 Biz Gemlik’liler  İstanbul için büyük Gemlik deriz. Şimdi  buna şiddetle itiraz edecek okuyucular da olacaktır. Onların görüşüne de saygı duyarak, yazımı sürdürüyorum.

Sabahın erken saatlerinde  sahile doğru yürürken, birbirini tanıyan, selamlaşan İstanbul’lulara rastlardım. Biz gençler koşa koşa vapura giderdik. Şimdi yine hızlı hızlı vapura gidenler var.

Fakat bizleri ve başka gezen insanları tanıyan yok. Ülkemiz niye böyle oldu.

Kurtuluş savaşımızın önderi, Büyük Atatürk:

-Bugünün küçükleri yarının büyükleridir, demiştir.

Bize bizden evvelki büyüklerimiz neleri verdi ise, biz de çocuklarımıza onları verebilmeliyiz.

Geçen hafta Kuzguncuk semtinde ikamet eden akrabama gittim. Günlerden pazardı.

Burada  yaşayanlar birbirlerini tanırlar. Hatta aralarında müthiş bir sevgi bağı vardır.

İcadiye caddesini süsleyen çınar ağaçlarının yapraksız hali bile hoş görünüyor. İnsanlar da çınar ağaçları gibi sağlam ve sevecen.Yemekte sofrada sele zeytini de vardı. Yıllardır burada oturan akrabam:

-Hasan bak bu zeytinleri,Gemlik’ten aldık.dedi. Daha sonra hanımının da maharetini öne çıkararak, her yıl Gemlik’e gittiklerini ve oradan gayet hesaplı direk üreticiden aldıkları zeytinleri böyle nefis bir hale getirdiklerini söyledi. Gerçekten bu sele zeytini çok leziz olmuştu. Üreten değil,nadiren de olsa, satın alan becerikli oluyordu, demek. Akrabam Antalya’dan da dalında portakal getirmişti. Salonda ağaç gibi duran  meyveleri topladı. Yemekten sonra bu güzelim portakallardan da yedik.

-Hasan öğle namazı yaklaştı, camie gidelim,dedi.

Kuzguncuk Camii ile Kilise yan yanadır. Biz abdest alırken ayin için kiliseye gelenleri de görüyorduk. Akrabam onları tanıyordu. Onlar da  orada bulunanları….

  Yukarıda yazdıklarımı düşününce, ülkemizin insanlarının  hala birbirlerine sevgi ve saygı duyduklarını kabul ettim.Umutlandım. Türkiye sevgi ülkesi olacaktır.

Çok değil yaklaşık yirmi yıl önce, İstanbul’un  her semti Kuzguncuk gibi idi.

 

0
0
0
Yorum Yaz