07 04 2013

KÖTÜ ARKADAŞ BAŞARIYA ENGEL OLUR.

KÖTÜ ARKADAŞ BAŞARIYA ENGEL OLUR. |  görsel 1

 

                                  BAŞARIYA GİDEN YOLDAKİ BİR ENGEL DE KÖTÜ ARKADAŞTIR.

Herkes, cemiyet içindeki yeri ve ödevi ne ise onu en iyi bir şekilde yapmaya çalışmalıdır. Topluca ilerleme ve yükselmenin tek çıkar yolu budur.

İdealist kişi kendisini yetkili ve kaliteli bir eleman olarak yetiştirmelidir. İyi bir ahlak üzere olmak kişinin toplumsal görevidir. Çünki itilerin çok olduğu cemiyette insanlar rahat ederler.

Fakat birçok insan çalışma düzenine alışmış ve ruhen onu benimsemiş değildir. Üstelik onun çalışma yolları üzerinde birçok engeller de sıralanmıştır.

Başarının bir düşmanı da kötü arkadaşlardır. Bu engel de sinsi ve maskelidir; dost ağzı kullanır, seni esirger ve yardımına koşar gibi görünür.Kötü arkadaşlar, sizi  tembelliğe sürükler.

Arkadaşın kötüsü çalışandan rahatsız olur. Kazanılan başarıları küçümsemek ve alaya almak suretiyle adeta intikam alır.  Ne varmış çok çalışacak. Zenginlik çalışmakla mı oluyor. Derslerine çok çalıştıkça, sanki allme mi olacaksın. Gibi cümleleri bu kötü arkadaşlardan duyarız. Bu fikri benimseyen, kitapları da kötü arkadaş grubuna sokabiliriz.

Bundan kurtulmanın ve başarılı olmanın sırrı iyi arkadaşlar bulmaktır. Sizinle arkadaş olanlara dikkatli bakın.. İçlerinde dürüst,çalışkan ve iyiliksever olanlar var sa, onları sıkı sıkı tut. Diğerlerine selam bile verme.. Çalışkan, dürüst ve iyiliksever insanlar zaten kendileri de başarılıdır.

Sizler de onlar gibi, dürüst, çalışkan ve iyiliksever olun. Kendiniz gibi insanlarla arkadaş olun. Rahat edin. Mutlu olun.

 

 

 

                                                                                        

KÖTÜLERİ ÖRNEK ALMAK, BAŞARI ÖNÜNDE BİR ENGELDİR.

 

Sevgili Dostlar

Herzaman vicdan muhasebesi yapalım. Namuslu bir hayat yaşayalım. Belki  zengin olamayız. Fakat zenginlik başarı mıdır? Elbet para lazımdır. Para bir amaç değil, araç olmalıdır. Mesut olmanın ve iç huzuru ile yaşamanın en önemli şartı, namuslu bir hayat sürmemizdir.

İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönünün bir sözü vardır: NAMUSLULAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, YÜKSELEMEYİZ.

İyilik ve doğruluk üzere olan, kötülük ve zulümden kaçınan, demokrat , hür ve müreffeh bir toplum  olabilmenin birinci yolu, bilgi sahibi olmaktır.

Hiç tahsil görmemiş, topçu, popçu olmuş, para ve şöhret kazanmış kimseler, kötü örnektir.

Kötülükler gibi, kötü örnekler de etrafına zehir saçarlar. O tehlikeden kurtulmanın yolu, kötüleri beğenmemektir. Tarih sayfalarında, insanların saflığından, cahilliğinden faydalanmış birçok insan vardır. Zamanımızda bunlar daha da fazlalaştı. Onlara imrenmeyelim. Onların foyasını meydana çıkaralım. Bu cesareti gösteremesek bile, onlardan kaçma becerisini bilelelim. Yoksa bu parazitler, başarımızın önünde, Çin Seddi gibi dururlar.

Kötülere selam bile vermeyelim. Onları örnek alacaklara uyarı yapalım. Kendimiz ise, çizdiğimiz dürüstlük çizgisiyle, topluma örnek olalım. Cemiyet iyi veya kötü olamaz. İnsanlar iyi veya kötüdür. Kötü insanlara değer vemeyen, onları dışlayan bir toplum; iyi olmaya adım atmış demektir.

Çalışmadan başarı olmaz. Çalışmayı teşvik eden ise, irademizdir.  İnsan eğitimi önce evde başlamalıdır.  Eğitimin rolü düşmüşü kurtakmak değil, diğer bir faydası da düşmemişi korumak olmalıdır. Hastalıktan korunmak, hastalığı tedavi etmekten ucuzdur. Aile ve okul elbirliği vererek, dürüst bir nesil yetiştirme gayreti içinde olmalıdır.

Başarısızlığımızın nedenlerinden biri de dünya sevgisidir. Size iki özlü söz yazalım.

Mal sahibi mülk sahibi.

Hani bunun ilk sahibi!

Mal da yalan mülk de yalan.

Var biraz da sen oyalan.

Yunus Emre

Dünya üç gündür: Dün, bugün ve yarın...Abdülkadir Geylani

Önümüzdeki engelleri iyi bilelim. Tembellik, kötü arkadaş ve Kötü örnekler, BAŞARIMIZA ENGEL OLMASINLAR.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var: BEN BİR İŞTE NASIL BAŞARILI OLACAĞIMI DÜŞÜNMEM. O İŞE NELER MANİDİR, ONU DÜŞÜNÜRÜM. ENGELLERİ ORTADAN KALDIRDIM MI BAŞARI KENDİLİĞİNDEN GELİR. Mustafa Kemal Atatürk…

Müsrif bir hayat yaşamak da başarımızın önünde bir engeldir.

Mutlu olmanın iki yolu vardır: Ya ihtiyaçlarınızı azaltmak ya da imkanlarınızı çoğaltmak!

Benjamin Franklin

İnsan yaşadığı müddetçe, yakın çevresinden hep kötülük görmez. Bize yapılan iyilikler de vardır. O iyiliği ödeme heyacanını yaşarız. Biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Çevremizde iyilik perisi gibi dolaşmalıyız. Bırakalım kötüler kendi dünyasında yaşasın. Onlar başarımıza engel olmasınlar. Çok şükür cemiyetimizde yardımsever insanlar, vakıflar hala var. İyilikleri karşılıksız yapalım. İyilik yap denize at. Deniz bilmezse HALİK bilir.

DÜNYAYA GELDİĞİMİZDE AĞLIYORDUK. ETRAFIMIZDAKİLER İSE GÜLÜYORDU.

ÖYLE BİR HAYAT YAŞAYALIM Kİ, ÖLDÜĞÜMÜZDE HERKES AĞLASIN, BİZ İSE GÜLELİM.

 

266
0
0
Yorum Yaz