07 03 2007

ORHANGAZİ

 

Orhangazi, Marmara Denizi'nin güneyinde Bursa - Yalova karayolu üzerinde, İznik Gölü'nün batı kıyısında yer alan 55 bin nüfusa sahip şirin bir ilçe. Orhangazi, Samanlı ve Katırlı Dağlarının çevrelediği dünyanın en güzel göllerinden birisi olan İznik Gölü'nün kıyısında çok verimli bir ova üzerine kurulmuştur.
Orhangazi, 1893 yılında ilçe olmuştur. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir gelişme yaşanmış ve 1913 yılında Orhangazi adını alarak bu günlere gelinmiştir.
Tarım, hayvancılık, zeytin, dünyaca ünlü Gedelek turşuşu, meyvacılık ve ormancılık halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır.
Orhangazi'nin, Yeniköy, Cihanköy, Çeltekçi, Gemiç, Akharım, Narlıca, Heceler, Bayırköy, Mahmudiye, Selimiye , Örnekköy, Dutluca, Fındıklı, Hamzalı, Paşapınar, Üreğil, Karsak, Keramet, Sölöz, Çakırlı, Yeni
Gürle, Gedelek, Gürle ve Yeni Sölöz olmak üzere toplam 25 köyü bulunmaktadır. Bu köylerin çoğu İznik Gölü kıyısında sıralanmış ve zeytincilikle uğraşmaktadır.
Asilçelik, Ce-Sa, Döktaş, Elsan, Eltem, Kav, Ormo, Oran Tekstil, Yenisan ve Angora Tekstil gibi birçok sanayi kuruluşunu bünyesinde barındırmaktadır. Mozaik ise ilçenin diğer önemli bir gelir kaynağını teşkil etmektedir.

Sanayi Kenti Orhangazi
Kurulduğunda, uzun süre ufak bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdüren Orhangazi, özellikle Bursa Yalova yolunun öneminin artması nedeniyle son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. Kıyısında bulunan ovanın verimliliği sayesinde de, kasaba köylükten çıkıp bir kent olmuştur. Elsan, Döktaş, Ormo ve Asilçelik gibi ülkemizin büyük işletmelerinin kasabamızda kurulması ile özellikle Doğu illerimizden büyük göç alan Orhangazi önemli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.
Orhangazi' de faaliyet gösteren Asilçelik ' te kalite karbon çelikler, az alaşımlı ve yüksek alaşımlı çelikler üretilmektedir. Ce-Sa Çember Sanayi'nde ambalaj ve sanayi çemberi ile çeşitli şeritler üretirken, Koç Holding kuruluşu olan Döktaş Dökümcülük' te motor gövdeleri ve yedek parçalar üretilmektedir. Yine bir Koç iştiraki olarak kurulan ve kibrit üretimi yapan Kav Orman Sanayi fabrikası daha sonra satılmış ve Swidish Match adını almıştır. Ayrıca tekstil ve iplik sanayi alanında faaliyet gösteren Mensucat, Ormo Yün İplik, Oran Tekstil, Okiteks, Elsan Elyaf, Angora Tekstil gibi birçok kuruluş ilçemizde bulunmaktadır. Kimya dalında faaliyet gösteren Yenisan, sanayi için sıvı oksijen üretmektedir. Cargill kurduğu mısır işleme tesisi ile nişasta üretmektedir. Ayrıca son yıllarda hızla gelişen dondurulmuş gıda sanayi, ilçemizdeki verimli topraklarda üretilen lezzetli ürünleri dünya pazarlarına sunmaktadır. Otomotiv endüstrisinde seçkin bir yeri olan Polifleks ve Aka Otomotiv ile saç işleme tesisi Bamesa da Orhangazi'de faaliyet gösteren fabrikalardandır. Yukarıda belirttiğimiz büyük işletmelere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren irili ufaklı onlarca KOBİ 'yi ekleyebiliriz.

Göçmen Kenti Orhangazi
Orhangazi bir göçmen kentidir. Önce 1880' li yıllarda Rumeli ve Kafkasya' dan gelen göçmenleri ağırladı Orhangazi. Fındıklı, Hamzalı, Bayırköy, Mahmudiye köyleri bu dönemde kuruldu. Kurtuluş Savaşı sonrasında bölgeyi terk etmek zorunda kalan Yeniköy, Ortaköy, Keramet, Yenisölöz, Yenigürle, Karsak köylerindeki Ermenilerin yerine Yunanistan göçmenleri yerleştirilmiştir. Daha sonra 1951 yılında Bulgaristan ile yapılan anlaşma gereği Orhangazi' nin en geniş mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi, Bulgaristan ve Makedonya göçmenleri tarafından kurulmuştur.

 

0
0
0
Yorum Yaz