07 04 2013

YARIN YAPARIM DİYENLER ALDANDI

YARIN YAPARIM DİYENLER ALDANDI |  görsel 1

 

 

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/5599_142248305947669_104966727_n.jpg  

 

YARIN YAPARIM DİYENLER ALDANDI

Eğer insan mizaç olarak tembel ise, yani bir üşengeçlik, adam sendecilik, gevşeklik içinde olup, hasta değilse, iradesini kullanarak bu ataletini yenebilir. Eğer bir hastalıktan dolayı tembellik yapıyorsa, o zaman hemen doktora gitmelidir.

İmam-ı Rabbani hazretleri : “Bugün, her istediğini kolayca yapabilecek bir haldesin. Gençliğin, sıhhatin, gücün, kuvvetin, malın ve rahatlığın bir arada bulunduğu bir zamandasın. Saâdet-i ebediyyeye kavuşturacak sebeplere yapışmayı, yarar işleri yapmayı, niçin yarına bırakıyorsun?” buyurmuştur.

Tembel insanlar, hiçbir işlerinde başarı kazanamazlar. Kendilerini saçma sapan söz ve cümlelerle kandırırlar. Çalışan zengin mi oluyor. Şu akşama kadar eşya taşıyan hamallar zengin olurdu. Niye ders çalışıp okul bitireyim ki, şu üniversite mezunu bir yıldır, iş bulamadı. Ben ekmeğimi taştan çıkarırım da, yarın hele bir olsun.

Hz. Ali Efendimiz: Hep yarın, yarın diyorsunuz. Yarın hayatta olacağınız garanti mi? demiştir.

Tembel insanlar eğer ailesi tarafından şımartılmış, hoppa ve havai yetiştirilen biri değilse, mutlaka hastadır. Bu hastalığını tedavi etmek için hekime gitmelidir.Doktorlar böyle insanları hemen tanırlar. Zamanımızın tabibleri böyle insanlara yardımcı olup, topluma kazandırmaktadırlar.

Tembel insan Allahu Tealaya karşı vazifelerini de yapamaz. Câfer-i Sadık hazretleri, Peygamber efendimizin torunlarındandır. Çok alçak gönüllü olup kimseyi incitmezdi. Her mümini kendisinden daha kıymetli bilirdi. Bir gün hizmetçilerini çağırıp onlara;

-Geliniz, sizinle sözleşelim. Kıyâmet günü içinizden hanginiz kurtulursa, onun diğerlerine şefaatçi olması için birbirimize söz verelim buyurdu. Onlar da;

-Ey Allahü teâlânın Resulünün evladı! Sizin bizim şefaatimize ihtiyacınız yoktur. Dedeniz Muhammed aleyhisselam, bütün insanların ve cinlerin şefaatçisidir dediler. Bunun üzerine Câfer-i Sadık hazretleri;

-Ben bu amellerimle, işlerimle yarın kıyâmet gününde ceddimin yüzüne bakmaya utanırım buyurmuştur.

Sevgili Dostlar, size şunu da söyleyelim ki, tembellik insan karşısına mertçe çıkmaz. Yani kimse kendinin tembel olduğuna inanmaz. Belirtileri şöyledir. Sonra yaparım. Yarın olsun bir hele.  Adam sen de çalışanlar mı zengin oluyorlar. Bu bir şans, talih işidir. Bu ve buna benzer çok mazaretleri vardır. Eğer kendinizi ve yakınlarınızı seviyorsanız. Onlara tembellik nedir? Anlatın. Kendinizde de bu atalet var ise, sizi ikaz etsinler. Tembeller namazlarını zamanında kılmazlar. Hatta kazaya bırakırlar.

Yarın yaparım diyen helak oldu, sözüyle bizleri koruyan peygamberimizi dinleyelim. Tembellik yapmayalım. Bugünkü işimizi yarına bırakmayalım. Zamanımızı helak etmeyelim. Başarının anahtarı çalışmaktır.  Yürük at kendi yemini artırır. Görevini başarıyla yürüten kimse, bunun karşılığını bugün alamıyorsa bile birgün mutlaka çalışkanlığının mükafatını görür.

Özetle söyleyebilirim ki, başarının birinci temeli çalışkanlıktır. Tembellik yapan insanın hayatı, başarısızlıkla geçer. Mahvolur. Çevresine de zarar verir.

Allahu Teala böyle kötü davranışlardan bu yazıyı okuyanları, dinleyenleri ve yazanı da korusun. Amin.

73
0
0
Yorum Yaz